Te fakty jak korzystać z kolektorów słonecznych mogą Cię zdziwić - Fotowoltaika Portal

fotowoltaika zielona góra

Czym są monokrystaliczne panele fotowoltaiczne

Ogniwa fotowoltaiczne dzielą się na różne rodzaje, spośród których każdy posiada swoje specyficzne właściwości. Najwydajniejszymi, a zarazem także najdroższymi w produkcji, są monokrystaliczne fotoogniwa. Monokr

Te fakty jak korzystać z kolektorów słonecznych mogą Cię zdziwić - Fotowoltaika Portal fotowoltaika zielona góra
ystaliczne panele fotowoltaiczne są zbudowane z monokryształu krzemu i cechują się wysoką wydajnością oraz żywotnością. To właśnie ten rodzaj paneli jest najczęściej montowany na dachach budynków oraz używany w elektrowniach słonecznych. Panele słoneczne wykonane z monokryształu krzemu należą do tak zwanej pierwszej generacji ogniw słonecznych. Do pierwszej generacji fotoogniw należą panele monokrystaliczne oraz panele polikrystaliczne, które bywają nazwane panelami grubowarstwowymi. Firma fotowoltaiczna oferująca montaż paneli słonecznych zajmuje się instalacją ogniw pierwszej generacji. Najczęściej polecanymi przez specjalistów panelami są monokrystaliczne panele fotowoltaiczne, które są droższe od polikrystalicznych, ale są też znacznie wydajniejsze i solidniejsze w konstrukcji.


Fotowoltaika produkuje dla nich tyle energii

Przeciętny człowiek na każdym kroku stara się oszczędzać, byleby tylko móc zatrzymać przy sobie nieco więcej pieniędzy. Typowo ekonomiczną inwestycją są kolektory słoneczne, nazywane też panelami słonecznymi. Ich zastosowanie zapewnia wiele korzyści zarówno środowisku, jak i samemu użytkownikowi oraz jego portfelowi.

Osoby, które na co dzień korzystają z instalacji fotowoltaicznych, są w stanie zmniejszyć wysokość rachunków za prąd niemalże do poziomu zerowego. Fotowoltaika produkuje dla nich tyle energii, ile tylko potrzebują. Nie ma również takiej możliwości, by na skutek podniesienia cen za prąd, cena energii słonecznej uległa zwiększeniu. Zawsze wynosi ona równe zero. Każdy ma bowiem taki sam dostęp do promieni słonecznych.

Oczywiście zanim taka energia odnawialna stanie się głównym dostawcą energii dla domu, trzeba będzie zainstalować w budynku specjalistyczne panele fotowoltaiczne. Już w tym momencie nie są one jednak aż tak drogie jak jeszcze kilkanaście lat temu, dlatego swobodnie można w nie zainwestować.


Wpływ nasłonecznienia na fotowoltaikę

Panele fotowoltaiczne, żeby mogły wydajnie działać, potrzebują dostępu do promieni słonecznych. Zjawisko fotowoltaiczne, które jest podstawą działania fotoogniw znajdujących się w panelach, zachodzi przy dostępie do energii słonecznej zamieniając ją w energię elektryczną. Stopień nasłonecznienia danego miejsca ma więc wpływ na działanie paneli fotowoltaicznych. Niejednokrotnie można usłyszeć argument, że montaż paneli fotowoltaicznych nie jest opłacalny w Polsce ze względu na niedostateczny stopień nasłonecznienia. Oczywistym faktem jest stwierdzenie, że na południu Europy stopień nasłonecznienia jest znacznie większy, więc panele fotowoltaiczne są tam bardziej wydajne przez cały rok. Nie oznacza to jednak, że w Polsce nie ma dostatecznego nasłonecznienia, żeby inwestować w fotowoltaikę. Wraz z najnowocześniejszą technologią możliwe jest wydajne działanie paneli słonecznych nawet przy częściowym zachmurzeniu lub zacienieniu. Wiele osób w Polsce decyduje się więc na montaż paneli fotowoltaicznych na dachach swoich domów.


Fotowoltaika w okresie zimowym

Panele fotowoltaiczne, żeby mogły spełniać właściwie swoją funkcję przemiany energii słonecznej w energię elektryczną, muszą posiadać dostęp do promieniowania świetlnego. W okresie zimowym siłą rzeczy tego słońca jest znacznie mniej, więc może się to odbijać na wydajności paneli fotowoltaicznych. Jak dokładnie wygląda kwestia wydajności paneli w okresie zimowym? Nie jest to prawda, że zimną panele fotowoltaiczne nie wytwarzają energii, ponieważ nawet podczas trwania okresu zimowego zdarzają słoneczne dni. Panele słoneczne nie wytwarzają energii jedynie w dwóch sytuacjach, a mianowicie w nocy oraz gdy powierzchnia paneli jest pokryta śniegiem. Oczywiście w okresie zimowym wydajność paneli fotowoltaicznych jest niższa niż w trakcie trwania okresu letniego, ponieważ zimą występuje mniejsze natężenie światła słonecznego. Mimo to nawet zimną panele wykorzystują energię słoneczną do wytwarzania energii elektrycznej. Zwłaszcza dzięki najnowszym technologiom możliwe jest wydajne działanie fotoogniw nawet przy częściowym zachmurzeniu.